|
|
Nejen úspěšné, ale i šťastné dítě
Ing. Petr LUDVÍK (Ostrov objevů)
Výzkumy ukazují, že šťastné, optimistické děti jsou výsledkem šťastného, optimistického domova. Je také dokázáno, že izolace malých dětí zvyšuje depresi (zvyšuje pravděpodobnost, že budou nešťastné).
Co tedy můžete udělat, abychom se vytvořili domov, kde se štěstí vašeho dítěte bude dařit? Projděme si deset klíčových oblastí/strategií pro štěstí dětí:
1/ Pocit propojení
Emociální pohoda vašeho dítěte je extrémně závislá na pocitu propojení, a to především s rodinou. Ale nejen s Vámi jako rodiči, ale i s ostatními členy rodiny, sousedy, ve školce, ve škole, s kamarády, dokonce i s domácími mazlíčky.
Dítě musí mít pocit, že je milováno, je mu rozuměno, je chtěné a uznávané. Hovoříme o tzv. bezvýhradné lásce rodičů.
Rodiče by měli být empatičtí k citům dítěte, trávit s nám spolu čas – např. čtením, jídlem spolu, tulením, ale i společným smíchem.
2/ Nedělejte děti šťastnými pořád - overcoddling efekt (přerozmazlování)
Zní to možná zvláštně, ale to nejlepší, co můžete udělat pro dlouhodobé štěstí (udržitelné štěstí) vašeho dítěte, je nesnažit se udržet permanentně šťastným v krátkodobém horizontu.
3/ Pečujte o své štěstí
I když nemůžeme kontrolovat dětské štěstí, jsme zodpovědní za naše vlastní štěstí.
A protože děti vstřebávají všechno od nás, na naší náladě záleží.
Šťastní rodiče budou pravděpodobně mít šťastné děti, zatímco děti rodičů, kteří trpí depresí, budou mít děti, které nebudou spokojené.
4/Chvale správně
Chvalte snahu a ne výsledek. Oceňujte kreativitu, tvrdou práci, vytrvalost, která vede k dosažení cíle více než samotný úspěch.
5/Povolte úspěch, ale i neúspěch
Pokud opravdu chcete posílit sebevědomí vašeho dítěte, soustřeďte se méně na komplimenty a více na dostatek příležitostí k získávání nových dovedností. Mistrovství, ne chvála je skutečným budovatelem sebevědomí.
Našim úkolem je „stát opodál“ a podporovat je k získávání novým dovedností.
I když je to občas těžké, pokud děti nepochopí, že ne všeho lze dosáhnout na první pokus, neumožní jim to rozvinout proaktivní přístup a poznat radost z úspěchu.
6/Dejte dětem zodpovědnost, pěstujte sebeúctu
Štěstí do značné míry závisí na pocitu, že to, co děláme, je oceněno ostatními. Lidé mají vrozenou potřebu být potřební.
Je potřeba dětem sdělovat již od útlého věku, že jsou důležitým příspěvkem do rodiny, je potřeba v nich budovat sebeúctu.
7/Vděčnost a radost
Naučme naše děti být vděčné za to, co jim přinesl den. Nechme je uvědomit si, co se jim za ten den povedlo. Hovoříme o tzv. podpoře pozitivních emocí.
8/Dělat věci naplno
Nechte své děti dělat věci naplno, nechte je hrát si naplno (děti to umí).
9/Prožívat emoce
Děti, které se nenaučí zacházet s negativními emocemi mají problémy v dospívání a dospělosti. Nechte je prožít emoce. Ptejte se a nechte je popsat, jak se cítí, proč se a na co se zlobí, naučte je se radovat. Naplno.
10/Relaxace
Jsme společnost orientovaná na výkon. Je to správně? Ale abychom byli výkonní, musíme umět i relaxovat. Ve škole se ale relaxovat standardně neučí. Naučme naše děti odpočívat, relaxovat.
Zkuste těchto pár bodů aplikovat a uvidíte, že Váš život i život Vašich dětí bude štastnější :-)
|
|
|
Copyright © 2011-2018 Ostrov objevů - univerzita pro rodiče.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Ostrova objevů zakázáno!
|
|