Rozvoj malých dětí
ČLÁNKY
Kurzy, workshopy
PŘEDNÁŠKY
Doporučené, zajímavé
PUBLIKACE
Vzdělávací, vývojové
HRAČKY
Partneři, projekty
SPOLUPRÁCE
O nás, naše filosofie
KONTAKTY
10 klíčových dovedností pro úspěšné dítě
Ing. Petr LUDVÍK (Ostrov objevů)


Zpráva The Future of Jobs Světového ekonomického fóra z ledna 2016 odhaduje, že téměř 65 procent dnešních studentů základních škol bude v budoucnu dělat práce, které dnes ještě ani neexistují a dokonce nemají své jméno či název.

Jak můžeme naše děti na tento nový svět připravit? Jaké jsou klíčové dovednosti a schopnosti, které umožní našim dětem uspět na budoucím trhu práce? A jaká je v tomto procesu role nás rodičů?

Odborníci na celém světě se shodují, že dnešní děti potřebují k přípravě na kariéru ve 21. století více než tradiční znalosti čtení, psaní a matematiky (v angličtině tradičně označováno jako 3R – wRiting, Reading and aRitmetics).

Stále častěji se hovoří o rozšíření stávajícího modelu o dovednosti v oblasti učení a inovací tzv. znalosti 4C (z anglického Communication, Creativity, Cooperation and Critical thinking; tedy o komunikační dovednosti, kreativitu, schopnost spolupráce a kritické myšlení), životní a kariérní dovednosti a dovednosti v oblasti informací, médií a techniky.

Tyto tři hlavní oblasti pak můžeme rozložit do 10 konkrétní klíčových dovedností či schopností, které jsou důležité pro kariéru našich dětí:

#1 – Představivost a kreativita
#2 – Kritické myšlení a schopnost řešit problémy
#3 – Komunikační a prezentační dovednosti
#4 – Schopnost spolupracovat
#5 – Flexibilita a adaptabilita
#6 – Iniciativa a samostatnost
#7 – Sociální a multikulturní způsobilost
#8 – Výkonnost a zodpovědnost
#9 – Schopnost vést lidi
#10 – Schopnost zpracovat a vyhodnocovat informace

Kombinace těchto deseti dovedností by měla být v budoucnu zárukou toho, že naše děti budou schopny uspět na vysoce konkurenčním pracovním trhu.
     Copyright © 2011-2018 Ostrov objevů - univerzita pro rodiče.
     Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Ostrova objevů zakázáno!